Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích

První zmínka o kostele v Dolních Marklovicích je z roku 1360, o 100 let později se dozvídáme, že se stal farním. Pak o kostelu nemáme žádné zprávy, až ze dne 14. května 1654, kdy byl kostel navrácen katolíkům, zasvěcen svatému Mikuláši a jako filiální přifařen ke kostelu v Žibřidovicích (dnes v Polsku). Už tehdy, dle vizitačního protokolu, byl kostel velmi sešlý.

Roku 1739 byl vystavěn nový dřevěný kostel, zasvěcený Nanebevstoupení Páně, který stojí dodnes, Architektura kostela je zvláštní, archaická, připomíná obdobné stavby z 16. století. Kostelní věž vybočuje z půdorysu kostela, dříve nejspíše stála samostatně a později byla přistavěna ke kostelu. Kostel ve svém nitru ukrývá jedinečné nástěnné malby z doby stavby kostela, které byly nalezeny roku 1952 pod nalepenými papírovými tapetami farníky Świderem a Žebrokem. Marklovický kostel je jediným dřevěným kostelem se zachovanými původními malbami v České republice. Kostel v nedávné době prošel rekonstrukcí.

GPS souřadnice: 49°53’31.058″N, 18°34’10.866″E

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>