A sample text widget

Etiam pulvinar consectetur dolor sed malesuada. Ut convallis euismod dolor nec pretium. Nunc ut tristique massa.

Nam sodales mi vitae dolor ullamcorper et vulputate enim accumsan. Morbi orci magna, tincidunt vitae molestie nec, molestie at mi. Nulla nulla lorem, suscipit in posuere in, interdum non magna.

Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích

První zmínka o kostele v Dolních Marklovicích je z roku 1360, o 100 let později se dozvídáme, že se stal farním. Pak o kostelu nemáme žádné zprávy, až ze dne 14. května 1654, kdy byl kostel navrácen katolíkům, zasvěcen svatému Mikuláši a jako filiální přifařen ke kostelu v Žibřidovicích (dnes v Polsku). Už tehdy, dle vizitačního protokolu, byl kostel velmi sešlý.

Roku 1739 byl vystavěn nový dřevěný kostel, zasvěcený Nanebevstoupení Páně, který stojí dodnes, Architektura kostela je zvláštní, archaická, připomíná obdobné stavby z 16. století. Kostelní věž vybočuje z půdorysu kostela, dříve nejspíše stála samostatně a později byla přistavěna ke kostelu. Kostel ve svém nitru ukrývá jedinečné nástěnné malby z doby stavby kostela, které byly nalezeny roku 1952 pod nalepenými papírovými tapetami farníky Świderem a Žebrokem. Marklovický kostel je jediným dřevěným kostelem se zachovanými původními malbami v České republice. Kostel v nedávné době prošel rekonstrukcí.

GPS souřadnice: 49°53’31.058″N, 18°34’10.866″E

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>